Andreas Almgrens löparklocka – här är klockan och bandet han använder på armen
Vilken löparklocka använder Andreas Almgren och vad är bandet han bär runt överarmen? Almgren har använt COROS PACE 4 tillsammans med en separat pulsmätare på överarmen. Nu har även mer avancerade COROS PACE 4 Pro lanserats, med bland annat AMOLED-skärm, safirglas, titan, kartor och upp till 60 timmars GPS-batteritid.
Den som har sett Andreas Almgren springa, antingen under träning eller tävling, har kanske lagt märke till två detaljer på hans armar. På handleden sitter en löparklocka och högre upp på överarmen syns ofta ett band.
Vad är egentligen bandet till för? Och vilken löparklocka använder Andreas Almgren?
Almgren har synts använda COROS PACE 4, en lätt löparklocka från COROS som är utvecklad med ett tydligt fokus på löpare. Bandet på överarmen är en separat pulsmätare av samma typ som COROS Heart Rate Monitor, som mäter pulsen optiskt från överarmen i stället för från handleden.
Nu blir kombinationen ännu mer intressant. COROS har nämligen lanserat COROS PACE 4 Pro, en mer avancerad modell som bland annat får större AMOLED-skärm, titan, safirglas, kartor och upp till 60 timmars GPS-batteritid.
Vilken löparklocka använder Andreas Almgren?
Andreas Almgrens löparklocka har varit COROS PACE 4. Det är en modell som passar väl in i den typ av utrustning många elitlöpare föredrar: låg vikt och tydligt fokus på träningsdata snarare än att försöka vara en stor smartwatch.
Det är också värt att skilja mellan PACE 4 och den helt nya PACE 4 Pro. Det är två olika modeller. Att PACE 4 Pro nu har lanserats innebär alltså inte att man automatiskt kan säga att Almgren har bytt till den nya modellen.
COROS PACE 4 säljs i Sverige för omkring 3 399 kronor enligt det bifogade butiksmaterialet.
För löpare som söker efter Andreas Almgrens löparklocka är det därför PACE 4 som är den relevanta modellen utifrån vad han hittills har använt.
Även Jakob Ingebrigtsen hör till de löpare som använder sig av Coros PACE-serien av löparklockor.
Vad är bandet Andreas Almgren har runt överarmen?
Det är kanske den mer intressanta frågan. Har du sett bilder eller videor från Andreas Almgrens träningar har du kanske reagerat på bandet som sitter runt hans överarm. Det är inte ytterligare en GPS-enhet eller någon form av träningsarmband i traditionell mening, utan en pulsmätare som bärs på överarmen.
COROS Heart Rate Monitor använder en optisk sensor för att mäta hjärtfrekvensen. COROS beskriver den som ett bekvämare och enklare alternativ till ett traditionellt pulsband som sitter runt bröstkorgen. Sensorn använder flerkanalig optisk mätning och kan anslutas till upp till tre Bluetooth-enheter samtidigt.
Det är alltså viktigt att skilja på de två enheterna. Löparklockan sitter på handleden och pulsbandet på överarmen.
Tillsammans kan de användas för att samla in träningsdata samtidigt som pulsmätningen flyttas från klockans handledssensor till den separata sensorn på armen.
Varför har Andreas Almgren ett pulsband när klockan redan mäter puls?
Det kan först verka överflödigt. Moderna löparklockor har redan optiska pulssensorer på undersidan av klockan, så varför bära ytterligare en sensor?
En separat pulssensor gör att klockan inte behöver förlita sig på sin egen handledsmätning. För en löpare som genomför exempelvis tröskelpass och intervaller kan kontinuerlig pulsdata vara en viktig del av träningsanalysen.
COROS lösning är dessutom gjord för att sitta runt armen i stället för över bröstet. Det kan vara bekvämare för löpare som inte gillar traditionella bröstband.
COROS Heart Rate Monitor har enligt tillverkaren 38 timmars aktiv batteritid, upp till 80 dagars standbytid och automatisk aktivitetsdetektering som gör att enheten kan ansluta inför ett nytt träningspass.
Det lilla bandet på Almgrens överarm är med andra ord en betydligt mer avancerad träningspryl än det först kan se ut som.
Nu lanseras COROS PACE 4 Pro
Samtidigt har COROS tagit nästa steg med PACE 4 Pro. Den nya modellen är inte bara en PACE 4 med några extra funktioner. COROS positionerar den som en mer premiumbetonad multisportklocka och använder både titan och safirglas i konstruktionen.
PACE 4 Pro får en 1,47-tums AMOLED-skärm med safirglas och en boett med TC4-titan. Trots de mer exklusiva materialen anger COROS vikten till endast 43 gram.
Det svenska butiksmaterialet anger samtidigt själva klockans vikt utan armband till 38 gram samt en skärmupplösning på 466 × 466 pixlar och maximal ljusstyrka på 3 500 nits.
För löpare som gillat grundidén bakom PACE-serien men vill ha mer av en premiumklocka blir PACE 4 Pro därför ett intressant alternativ.
COROS PACE 4 Pro får upp till 60 timmars GPS
Batteritiden är en annan tydlig styrka på specifikationsbladet. COROS anger upp till 60 timmars GPS-användning och 21 dagars normal daglig användning.
Det innebär att modellen inte enbart riktar sig till landsvägslöpare. Den är en multisportklocka med särskilda lägen för bland annat löpning, cykling, simning och triathlon.
PACE 4 Pro får dessutom dual-frequency GPS, vilket anges som Multi-band L1+L5. Den stöder även GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou och QZSS.
Kartor är en stor skillnad med PACE 4 Pro
En av de mer påtagliga funktionerna i PACE 4 Pro är kartorna. Klockan har offlinekartor och stöd för sväng-för-sväng-navigering, ruttplanering, GPX-import, TrackBack och topografiska kartor.
COROS lyfter dessutom fram kartvisning med gatunamn och POI:er.
Det gör att PACE 4 Pro börjar konkurrera inom ett bredare segment än en renodlad minimalistisk löparklocka. Den kan bli intressant även för traillöpning, cykling och andra aktiviteter där navigering spelar större roll.
COROS PACE 4 Pro – specifikationer
Egenskap
COROS PACE 4 Pro
Typ
Löparklocka / multisport
Skärm
1,47″ AMOLED
Upplösning
466 × 466 px
Glas
Safirglas
Material
Polymer/titan
Vikt utan armband
38 g
Uppgiven totalvikt
43 g
GPS-batteritid
Upp till 60 timmar
Normal användning
Upp till 21 dagar
GPS
Multi-band L1+L5
Sensorer
Optisk puls, EKG, SpO2 m.m.
Kartor
Offline- och topografiska kartor
Navigering
Turn-by-turn, GPX, TrackBack
Lagring
32 GB
Musiklagring
Ja
Mikrofon/högtalare
Ja
PACE 4 Pro får också inbyggd högtalare och mikrofon för bland annat samtal och röstanteckningar. COROS anger dessutom en uppdaterad pulssensor samt SpO2 och EKG.
COROS PACE 4 vs PACE 4 Pro
För den som hittat hit genom att söka efter Andreas Almgrens löparklocka blir den naturliga frågan om man ska välja samma PACE 4-koncept eller den nya PACE 4 Pro.
PACE 4 är det mer renodlade alternativet för löparen som prioriterar en lätt klocka och träningsfunktioner. PACE 4 Pro tar konceptet i en mer premiumbetonad riktning med större AMOLED-display, safirglas, titan, omfattande kartfunktioner, 32 GB lagring och fler smarta funktioner.
Prisskillnaden är också tydlig. I det bifogade svenska butiksmaterialet listas vanliga PACE 4 för 3 399 kronor, medan PACE 4 Pro kostar 5 199 kronor.
Andreas Almgrens utrustning väcker intresse
Det är knappast förvånande att detaljerna kring Andreas Almgrens löparutrustning väcker intresse. När en löpare befinner sig på den absoluta internationella toppnivån blir allt från löparskor till klockor och träningsdata intressant för motionärer som vill förstå hur elitlöpare tränar.
Och bandet på överarmen är ett bra exempel. Det kan vid första anblicken se ut som ett vanligt träningsarmband, men funktionen är betydligt mer specifik: att registrera puls från överarmen och överföra informationen till träningsutrustningen.
COROS Heart Rate Monitor är dessutom konstruerad för att automatiskt upptäcka när den bärs och kan kopplas till Bluetooth-kompatibla enheter inför träningspasset.
Andreas Almgrens löparklocka – kort sammanfattat
Så vilken är Andreas Almgrens löparklocka, och vad är det för band han har på överarmen? Almgren har använt COROS PACE 4 som löparklocka. Bandet som syns runt överarmen är en separat pulsmätare av den typ COROS säljer som Heart Rate Monitor. Den använder optisk mätning från överarmen och fungerar som ett alternativ till ett traditionellt pulsband runt bröstet.
Samtidigt har COROS nu lanserat PACE 4 Pro, som tar serien ett tydligt steg uppåt med 1,47-tums AMOLED-skärm, safirglas, titan, avancerade kartor och upp till 60 timmars GPS-batteritid.
Om Almgren själv går över från PACE 4 till PACE 4 Pro återstår att se. Men för den som har upptäckt COROS genom att studera Andreas Almgrens löparklocka och träningsutrustning finns det nu två tydligt olika alternativ i PACE 4-familjen.